U bent hier

Onderneming & Fiscus
BTW-stelsel EU op de schop

BTW-stelsel EU op de schop

De komende jaren kunt u veranderingen in de BTW verwachten. Het BTW-stelsel in de Europese Unie (EU) moet namelijk bedrijfsvriendelijker, efficiënter en minder fraudegevoelig worden. Daarnaast moet het innen van BTW meer aansluiten bij het land van bestemming. Dit blijkt uit plannen van de Europese Commissie.

De Europese Commissie is zich ervan bewust dat het huidige BTW-stelsel te veel administratieve rompslomp met zich meebrengt. Om dit te verminderen zal de Commissie het éénloketsysteem uitbreiden voor grensoverschrijdende transacties, de BTW-aangifte standaardiseren en het regelen van een goede en gemakkelijke toegang tot de gegevens van alle nationale BTW-stelsels via een centraal webportaal. Daarnaast moet het systeem ook efficiënter gaan werken. Dit is te bereiken door het verbreden van de belastinggrondslagen en het beperken van het gebruik van het lage tarief. De lidstaten kunnen zo meer inkomsten binnenkrijgen, zonder een tariefsverhoging. Een goede oplossing in tijden van crisis, waardoor veel landen toch genoodzaakt zijn om hun tarieven te verhogen.

Oorsprongslandbeginsel loslaten

De aanpak van fraude is ook een belangrijk agendapunt. De Commissie wil hiervoor een snel reactiemechanisme invoeren, zodat het sneller en makkelijker is om te reageren op fraude. Daarnaast kijken ze naar de huidige systemen om te kijken of aanpassing nodig is. Een ander belangrijk punt van aanpak is het loslaten van het oorsprongslandbeginsel, waarbij gekeken wordt naar waar het product vandaag komt. In de toekomst wil de Commissie meer kijken naar een systeem dat gebaseerd is op het land van bestemming en zal dat land de BTW mogen innen.