U bent hier

Onderneming & Administratie
Merendeel van de facturen niet binnen 30 dagen betaald

Merendeel van de facturen niet binnen 30 dagen betaald

De Days Sales Outstanding (DSO) – het aantal dagen tussen het uitsturen van een factuur en het ontvangen van de betaling – is fors toegenomen in 2025. Dit blijkt uit de Fintech Barometer 2025, het jaarlijkse onderzoek van creditmanagementspecialist Onguard. Slechts 30% van de organisaties ontvangt de betaling binnen 30 dagen.

Het aantal organisaties waarvan de facturen binnen 30 dagen worden betaald, is fors gedaald. Vorig jaar daalde dit percentage al van 44% naar 41%. Dit jaar is het zelfs teruggelopen naar 30%. Dat organisaties langer moeten wachten op hun geld, heeft uiteraard een nadelig effect op hun liquiditeit. De belangrijkste oorzaken van een hoge DSO zijn cashflowproblemen en administratieve vertragingen bij klanten. In 2025 kwam daar vaker dan in voorgaande jaren verkeerde of foutieve facturatie bij. In 2023 was dit bij slechts 9% van de organisaties een oorzaak voor een verhoogde DSO, in 2024 ging het om 13% en in 2025 was dit maar liefst bij 21% het geval. Een mogelijke oorzaak is de toenemende druk om facturen zo snel mogelijk te versturen.

Excel weer vaker ingezet

Als reactie op de hoge DSO's is het gebruik van een persoonlijke benadering richting klanten verdubbeld. In 2022 was dit nog 25%, inmiddels ligt dit op 49%. Daarnaast wordt factoring (artikel) steeds vaker toegepast, namelijk door 29% in 2025. Opvallend is dat organisaties ook weer vaker gebruikmaken van Excel, omdat het financieel aantrekkelijk, laagdrempelig en vertrouwd is. Tegelijkertijd is het echter foutgevoelig, lastig schaalbaar en biedt het nauwelijks inzicht in realtime data.

Toename van online facturen verwacht

Organisaties maken daarnaast gebruik van CRM-pakketten (38%), account-/facturatiepakketten (38%) en ERP-systemen (29%) voor de facturatie. Onguard verwacht voor de toekomst een grote toename van online facturen. E-invoicing wordt namelijk vanaf 2030 verplicht voor de hele Europese Unie (EU). In België geldt dit zelfs al vanaf 1 januari 2026. Dit zal naar verwachting de toegankelijkheid van gestandaardiseerde en foutloze facturatie vergroten, en zo bijdragen aan het verlagen van de gemiddelde DSO in Nederland, aldus de Fintech Barometer 2025 (pdf).