U bent hier

Onderneming & Administratie
Meer Europese ruimte voor renteaftrek VPB?

Meer Europese ruimte voor renteaftrek VPB?

De Europese Commissie komt eind juni met een voorstel voor een grootschalige vereenvoudiging van Europese belastingregels. Naar verluidt zitten er in dat pakket ook plannen om de renteaftrek in de vennootschapsbelasting (VPB) te verruimen, en om Research & Development (R&D) fiscaal aantrekkelijker te maken.

De maatregelen zijn onderdeel van een al eerder aangekondigd programma van de Europese Commissie (EC) om te snoeien in de lastendruk voor ondernemingen. Het doel is om de administratieve lasten voor alle ondernemingen met 25% terug te dringen aan het eind van de zittingstermijn van de EC in 2029. Voor het mkb is het doel zelfs 35%. Allemaal met het idee dat het versimpelen en stroomlijnen van regels de concurrentiekracht van ondernemingen in de EU ten goede komt.

Voorstel raakt meerdere richtlijnen

Het zogenoemde omnibus-pakket voor belastingregels in de VPB moet helpen bij het bereiken van die snoeidoelen. Het heet een omnibus-pakket omdat het meerdere Europese richtlijnen tegelijkertijd aanpakt.
De EC wil het omnibus-belastingpakket op 24 juni 2026 presenteren. Maar er is al een conceptvoorstel uitgelekt. In dit voorstel zou onder meer staan dat de versimpeling van belastingregels het bedrijfsleven in totaal jaarlijks zo’n € 7 miljard aan compliancekosten moet schelen.

Mogelijk verruiming renteaftrek

Volgens de berichten over het conceptvoorstel zou de EC willen sleutelen aan de regels voor renteaftrek binnen de VPB. Een belangrijke beperking voor renteaftrek is de zogenoemde earningsstripping-maatregel (verdiepingsartikel). Die schrijft voor dat het saldo van ontvangen en betaalde rente boven een bepaalde grens niet meer aftrekbaar is in de VPB.
In Nederland ligt die grens momenteel op € 1 miljoen, of 24,5% van de EBITDA van de onderneming, als dat hoger is. Daarmee is Nederland strenger dan het minimum dat de EU voorschrijft. Er is namelijk ruimte om deze grenzen op respectievelijk € 3 miljoen en 30% van de EBITDA te leggen. Mocht het EC-voorstel dus voorschrijven dat lidstaten minder streng mogen zijn, dan kan dat ook gevolgen hebben voor de grenzen die Nederland nu hanteert. En daarmee ook zorgen voor minder belastinginkomsten, als ondernemingen méér rente in aftrek mogen brengen.

Nadruk op innovatie

Naar verluidt zou de EC in het voorstel ook meer nadruk leggen op R&D en innovatie. Zo zouden er plannen zijn om de aftrekbaarheid van R&D meer algemeen te regelen binnen de EU, waardoor innovatie uiteindelijk fiscaal interessanter wordt voor bedrijven. Eind deze maand moet dus blijken hoe de voorstellen van de EC er concreet uitzien, en daarna moeten de plannen nog het Europese wetgevingsproces doorlopen. Vervolgens is het aan lidstaten om de Europese regels om te zetten in nationale wetgeving.