Nu echt einde aan vrijgestelde korting eigen producten
Uit de eerdere evaluatie van de werkkostenregeling (WKR) volgde al het advies om de gerichte vrijstelling voor branche-eigen producten af te schaffen en nu is het zo ver. Per 1 januari 2027 verdwijnt de gerichte vrijstelling definitief. Twee bepalingen blijven behouden.
Werkgevers kunnen momenteel ervoor kiezen om (ex-)werknemers een korting of vergoeding te geven bij de aanschaf van producten uit de eigen onderneming. Zo’n korting of vergoeding kan momenteel vaak (deels) onbelast blijven. Er geldt namelijk onder voorwaarden een gerichte vrijstelling (tool). Wordt voldaan aan alle voorwaarden? Dan kan de werkgever de korting of vergoeding onbelast aan (ex-)werknemers geven door deze aan te wijzen als eindheffingsloon.
Afschaffen gerichte vrijstelling in Belastingplan 2027
Uit een evaluatie van de werkkostenregeling uit 2025 bleek echter al dat de gerichte vrijstelling voor branche-eigen producten nauwelijks wordt gebruikt, behalve in een paar sectoren. De gerichte vrijstelling zou volgens de evaluatie ‘geen maatschappelijk doel meer dienen’. Werkgevers die er wél gebruik van maken, kunnen de korting of vergoeding bovendien alsnog onbelast laten door deze onder te brengen in de vrije ruimte van de werkkostenregeling (WKR). Het advies luidde dan ook: schaf de gerichte vrijstelling af. Als onderdeel van het maatregelenpakket tegen de stijgende energieprijzen, koos het kabinet voor de zomer al om hoogstwaarschijnlijk gehoor te gaan geven aan het advies. Nu is de afschaffing van de gerichte vrijstelling daadwerkelijk opgenomen in het Belastingplan 2027. Per 1 januari 2027 verdwijnt de gerichte vrijstelling voor branche-eigen producten dan ook.
Twee bepalingen blijven behouden
Wel blijven twee bepalingen die zien op de belastingheffing van branche-eigen producten in stand, omdat deze ook relevant zijn als de gerichte vrijstelling niet meer bestaat. De Wet op de loonbelasting 1964 regelt dat de waarde van branche-eigen producten wordt bepaald aan de hand van de waarde in het economische verkeer. Daarnaast regelt de wet dat een korting op branche-eigen producten voor oud-werknemers als eindheffingsloon wordt aangemerkt, zodat personeelskorting aan oud-werknemers geen fiscale gevolgen voor de werknemer heeft. Beide bepalingen worden niet aangepast.
Download de belangrijkste Prinsjesdagstukken in pdf, zodat je snel de achtergrondinformatie bij de hand hebt.