U bent hier

Onderneming & Fiscus
…
Vrijstelling overdrachtsbelasting voor woningcorporaties

Vrijstelling overdrachtsbelasting voor woningcorporaties

Als het aan het kabinet ligt, komt er in de overdrachtsbelasting een nieuwe vrijstelling gericht op overdrachten van onroerende zaken tussen woningcorporaties onderling. De vrijstelling geldt alleen voor onroerende zaken die woningcorporaties nodig hebben voor bepaalde diensten van algemeen economisch belang (sociale huurwoningen). Andere onroerende zaken, zoals bedrijfspanden, vallen niet onder deze nieuwe vrijstelling.

In de overdrachtsbelasting geldt onder voorwaarden een vrijstelling van overdrachtsbelasting bij een taakoverdracht tussen twee algemeen nut beogende instellingen (ANBI’s). Van een taakoverdracht is sprake als er een taak in de sfeer van het algemeen nut of in het kader van de verenigingsactiviteiten wordt overgedragen. Woningcorporaties kunnen ook kwalificeren als een ANBI, als zij aan de voorwaarden voldoen.

Taakoverdracht tussen ANBI’s

Het begrip ‘taak’ in het kader van de vrijstelling bij taakoverdracht tussen onder meer ANBI’s sluit echter niet meer goed aan bij de maatschappelijke taken van woningcorporaties in de volkshuisvesting. Dat betekent dat overdrachten die wel bijdragen aan de maatschappelijke taken van woningcorporaties in sommige gevallen niet onder de vrijstelling vallen, en andersom. Deze vrijstelling heeft dus voorwaarden die het voor woningcorporaties lastig en soms onmogelijk maken om huurwoningen aan elkaar over te dragen met gebruikmaking van de vrijstelling van overdrachtsbelasting (infographic). Hierdoor is bij deze overdrachten het algemene tarief van 7% per 1 januari 2027 (nu 8% in 2026) van toepassing.

Dubbel voordeel uitsluiten

Door de voorgestelde nieuwe vrijstelling hoeven woningcorporaties niet langer van de hierboven genoemde vrijstelling voor taakoverdracht gebruik te maken. Het kabinet wil de vrijstelling zodanig aanpassen dat de vrijstelling niet langer van toepassing is wanneer bij een taakoverdracht een koopsom wordt bedongen. Met die voorgenomen wijziging wil het kabinet ook voorkomen dat woningcorporaties in voorkomende gevallen een beroep kunnen doen op twee vrijstellingen: enerzijds de voorgestelde vrijstelling voor woningcorporaties en anderzijds de vrijstelling voor taakoverdracht tussen ANBI’s.

Download de belangrijkste Prinsjesdagstukken in pdf, zodat je snel de achtergrondinformatie bij de hand hebt.