U bent hier

Onderneming & Arbo
Prima rapportcijfer voor medewerkersbeleving

Prima rapportcijfer voor medewerkersbeleving

Uit de Employee Experience 2025 blijkt dat werkend Nederland ruim tevreden is op en met het werk. Gemiddeld scoort de medewerkersbeleving een 7,4. Maar uiteraard zijn er voor managers ook de nodige aandachtspunten.

Onderzoeksbureau Integron bracht onlangs de medewerkersbeleving anno nu in kaart, en daar staat het nodige aan interessants in. Nederlanders geven de tevredenheid op en met het werk gemiddeld een 7,4. Vorig jaar was dit nog een 7,3. Uitgesplitst naar tevredenheid per thema loopt het meer uiteen: fysieke veiligheid (8,0), samenwerking (7,7) en emotionele veiligheid (7,6) krijgen de beste rapportcijfers, terwijl communicatie (7,1), het MT (7,0) en de OR (6,7) onderaan hangen. Maar: alle thema’s krijgen dus wel een (al dan niet dikke) voldoende.

Slecht scorende eigenschappen van leidinggevenden

En hoe wordt de direct leidinggevende gewaardeerd? Daarvoor moet onderscheid worden gemaakt tussen enthousiaste medewerkers die dat ook uitdragen naar buiten (‘promotors’), tevreden maar niet enthousiaste medewerkers (‘passives’), en ontevreden en/of mentaal afgehaakte medewerkers (‘detractors’). Bij die laatste groep scoort de direct leidinggevende vooral ondermaats op eigenschappen als waardering uiten, probleemoplossend vermogen, luistervaardigheden en inlevingsvermogen. Aangezien dit de groep medewerkers is die het meest open staat voor – of zelfs al op zoek is naar – een nieuwe werkgever, mogen managers die zich aangesproken voelen aan de bak.

Onvoldoende op de hoogte

Uit de Employee Experience 2025 blijkt verder dat Nederlandse teammanagers zich onvoldoende gezien, gehoord en gewaardeerd voelen door hun eigen leidinggevende (de directie, of in grotere organisaties: het middenmanagement). Waar de algemene medewerkerstevredenheid iets is gestegen, is dit bij hen in 2025 juist gedaald. Daarnaast zijn de teammanagers behoorlijk kritisch op de communicatie ‘van hogerop’. Ze geven aan onvoldoende op de hoogte te zijn van wat er speelt binnen de organisatie en willen beter worden geïnformeerd over de gang van zaken. Andersom vinden zij ook dat de directie onvoldoende op de hoogte is van wat er leeft op de werkvloer. En dat zorgt dan weer voor een gebrek aan draagvlak (tool) en vertrouwen.

Periodiek een MTO

Vergeet je organisatie niet om regelmatig te peilen hoe het met de tevredenheid van het personeel gesteld is? Dat kan bijvoorbeeld met een medewerkerstevredenheidsonderzoek, afgekort een MTO. Een deel van het personeel laat bij het (midden)management niet zo snel het achterste van hun tong zien, maar geanonimiseerd in een enquête (tool) mogelijk wel.