Best gelezen artikel OR Rendement 2025
OR-leden moeten zo ongeveer van alle markten thuis zijn. In het OR-werk passeren immers diverse onderwerpen de revue. Die brede interesse blijkt ook uit de top-10 meest gelezen verdiepingsartikelen van OR Rendement. Het onderwerp beloningsverschillen hield OR-leden goed bezig afgelopen jaar, maar er werd ook gekeken naar de taakverdeling binnen de eigen OR, de achterban en de relatie met de bestuurder.
Op nummer 1 van de top-10 best gelezen artikelen van OR Rendement prijkt het artikel over beloningsverschillen bovenaan. Dat is ook niet gek. Veel werknemers hebben last van beloningsverschillen of ergeren zich daaraan, bijvoorbeeld wanneer vrouwen voor hetzelfde werk minder betaald worden dan mannen. Veel ondernemingsraden vinden beloningsverschillen ook een spannend onderwerp; het ligt immers gevoelig. Een Europese richtlijn moet de transparantie over de beloningsverhouding verder vergroten. Werkgevers zijn per uiterlijk 1 januari 2027 verplicht om transparant te zijn over hun beloningsbeleid.
Belangrijke onderwerpen waar de OR invloed op heeft
Ook de interne taakverdeling en rol van de OR-voorzitter en het dagelijks bestuur waren populair in 2025. Daarnaast verdiepten ondernemingsraden zich in het eigen risicodragerschap voor de Ziektewet (ZW) en de Werkhervatting Gedeeltelijk Arbeidsgeschikten (WGA), het ziekteverzuimbeleid en werkdruk. Allemaal belangrijke onderwerpen waar de OR ook de nodige invloed op kan uitoefenen. Denk aan het adviesrecht bij het eigenrisicodragerschap (artikel 25, lid 1m WOR) of het instemmingsrecht bij het arbeidsomstandighedenbeleid. Hieronder valt ook de risico-inventarisatie en -evaluatie (RI&E) en het plan van aanpak waarin onder andere een risico zoals werkdruk opgenomen moet zijn, net als de maatregelen om die werkdruk te verlagen of weg te nemen (artikel 27, lid 1 d WOR).
Ondernemingsraden bouwen aan relatie met achterban en bestuurder
Ook aan de achterban en bestuurder werd aandacht besteed. OR-leden lazen zich in over de aandachtspunten om tot een goed medewerkerstevredenheidsonderzoek (MTO) te komen en over hoe ze een goede relatie met de bestuurder opbouwen. Dat laatste was wellicht ook noodzakelijk om conflicten te voorkomen, want wat de Wet op de ondernemingsraden (WOR) zegt over conflicten was ook een populair onderwerp. Hieronder zie je de volledige top-10 van de best gelezen verdiepingsartikelen van OR Rendement in 2025:
- Wat kan en mag de OR met het onderwerp beloningsverschillen?
- Het profiel van een goede OR-voorzitter
- Wat moet de OR met eigenrisicodragerschap voor de ZW en WGA?
- Aandachtspunten voor OR bij medewerkerstevredenheidsonderzoek (MTO)
- OR & goed doordacht ziekteverzuimbeleid
- De (in)formele taken van het dagelijks bestuur van de OR
- Wat zegt de WOR over conflicten?
- OR kan invloed uitoefenen om werkdruk beheersbaar te maken
- Zo bouwt de OR aan een goede relatie met de bestuurder
- Wat zijn de taken van OR-voorzitter en (ambtelijk) secretaris?