Carnaval stuwt verzuim op in zuidelijke helft van het land
Een arbodienst waarschuwt voor een mogelijke piek in het verzuim direct na carnaval. Uit eigen cijfers blijkt een verband te kunnen worden aangetoond tussen hoger verzuim in de provincies Limburg, Noord-Brabant en Zeeland en het einde van de carnavalsperiode.
Uit een analyse door arbodienst Arbo Unie van de eigen verzuimcijfers uit dezelfde periode in eerdere jaren, is gebleken dat direct na carnaval het aantal ziekmeldingen van bedrijven in de zuidelijke provincies toeneemt. De arbodienst analyseerde de verzuimcijfers van de afgelopen drie jaar en constateerde dat in de provincies waar carnaval wordt gevierd, elk jaar sprake is van meer ziekmeldingen na carnaval. In Noord-Brabant was in 2025 zelfs sprake van een verdubbeling van het aantal ziekmeldingen direct na carnaval. Dat is opvallend, omdat in andere provincies juist een relatief lager verzuim te zien is in dezelfde periode. Voor 2026 voorspelt Arbo Unie een stijging van het aantal ziekmeldingen met 37%.
Ideale omstandigheden voor virussen
Van het totaal aantal werknemers dat zich na carnaval ziekmeldt, is 27% doorgaans twee tot drie dagen ziek en 10% komt tot zeven dagen niet naar het werk. De arbodienst kan geen uitspraken doen over de oorzaken van het verzuim. Dit kan deels te maken hebben met de gunstige omstandigheden tijdens het carnaval voor het overdragen van virusinfecties. Grote groepen mensen die dicht op elkaar gepakt aan het feesten zijn, lopen meer risico besmet te raken. Ook wordt er tijdens carnaval meer alcohol gedronken dan normaal. De werkgever mag niet vragen naar de aard van de klachten bij een ziekmelding, maar kan wel vragen welke mogelijkheden iemand heeft. Ook al heeft de werkgever bedenkingen bij een ziekmelding, hij mag deze nooit weigeren. Bij twijfel moet hij de bedrijfsarts inschakelen.