U bent hier

Organisatie & Leidinggeven
Mogelijk verplicht preventiebudget voor werkgevers

Mogelijk verplicht preventiebudget voor werkgevers

Werkgevers moeten meer werk maken van preventie van arbeidsongevallen en beroepsziekten. In de voortgangsbrief Gezond en veilig werken kondigt minister Aartsen van Werk en Participatie nieuwe financiële prikkels aan om dit te bereiken. Onder meer met een verplicht preventiebudget.

In de Voortgangsbrief Gezond en veilig werken bespreekt minister Aartsen diverse maatregelen die voortkomen uit het tweede deel van de Arbovisie 2040 waarin de SER hamert op meer preventie. Ook is daarin de ambitie uitgesproken: ‘zero death’: nul doden op werk door slechte arbeidsomstandigheden. Daarnaast moet uitval door beroepsziekten worden beperkt. Investeren in preventie voorkomt persoonlijk leed bij werknemers en het scheelt werkgevers en de maatschappij veel geld. Gezonde en veilige arbeidsomstandigheden zorgen bovendien voor tevreden werknemers, een hogere productiviteit en een goed werkgeversimago.

Drie financiële prikkels voor werkgevers

Aartsen laat de Stichting Economisch Onderzoek (SEO) onderzoeken welke financiële prikkels werkgevers stimuleren om meer in preventie te investeren. In de eerste fase van het onderzoek zijn bestaande en nieuwe financiële prikkels voor werkgevers in kaart gebracht. Hieruit zijn drie maatregelen gekozen om in de tweede fase verder uit te werken:

  1. de invoering van een verplicht preventiebudget;
  2. ondersteuning van mkb-bedrijven via brancheorganisaties;
  3. een verplichte verzekering voor beroepsziekten en arbeidsongevallen.

Met een enquête onder ongeveer 1.000 werkgevers en interviews met kerndeskundigen, preventiemedewerkers en brancheorganisaties wordt de verwachte effectiviteit onderzocht. Het onderzoek is naar verwachting in de zomer van 2026 afgerond, waarna de eindrapportage naar de Tweede Kamer gaat. Aartsen verwacht in het najaar 2026 tot beleid te kunnen komen.