Bredere ondersteuning voor mensen met arbeidsbeperking
Het kabinet wil de doelgroep banenafspraak verder verbreden en loonkostensubsidie breder inzetten, blijkt uit een Kamerbrief. Het idee hierachter is om de ondersteuning voor arbeidsgehandicapten beter te laten aansluiten op hun behoefte, ongeacht de uitkering die zij ontvangen.
Om het voor werkgevers eenvoudiger en aantrekkelijker te maken om mensen met een arbeidsbeperking in dienst te nemen, bestaat onder andere de banenafspraak. Tegelijkertijd vallen nog mensen buiten de regeling die wel de ondersteuning van de regeling nodig hebben. Via een nog op te stellen wetsvoorstel wil het kabinet hier verandering in brengen.
Doelgroep banenafspraak uitbreiden
Het gaat om mensen met een uitkering op grond van de Wet werk en inkomen naar arbeidsvermogen (WIA) en de Werkloosheidswet (WW) die niet zelfstandig het wettelijk minimumloon (WML) kunnen verdienen. Het kabinet is van plan de doelgroep van de banenafspraak uit te breiden met deze groepen. Op die manier krijgen werknemers uit deze groepen en werkgevers toegang tot instrumenten als de structurele no-riskpolis en het loonkostenvoordeel (LKV) banenafspraak.
Loonkostensubsidie als belangrijkste regeling
Daarnaast wordt loonkostensubsidie beschikbaar gemaakt voor mensen in de WW en WIA. En dat is niet het enige punt waarop het kabinet de inzet van loonkostensubsidie wil verbreden: in de Wajong wordt de huidige regeling voor loondispensatie vervangen door loonkostensubsidie.
Zo wordt rond mensen met een arbeidsbeperking steeds meer gewerkt met één regeling – loonkostensubsidie – in plaats van verschillende regelingen die afhangen van iemands uitkering. Dat vereenvoudigt volgens het kabinet de ondersteuning voor werkgevers en verlaagt de drempels om mensen met een arbeidsbeperking in dienst te nemen.
Verdere uitwerking
Als laatste speelt leeftijd nu een rol bij de beoordeling of iemand met ondersteuning het wettelijk minimumloon per uur kan verdienen. Het kabinet wil die leeftijdsgrens van 18 jaar bij de beoordeling van het arbeidsvermogen schrappen, met het oog op gelijke behandeling van vergelijkbare beperkingen. Omdat de beoordelingscapaciteit bij UWV beperkt is, is dit op korte termijn echter niet uitvoerbaar. De andere uitgangspunten worden de komende tijd verder uitgewerkt in wetgeving.