U bent hier

OR & Medezeggenschap
…
Bedrijfsartsen missen tijd voor preventie op het werk

Bedrijfsartsen missen tijd voor preventie op het werk

Bedrijfsartsen besteden te veel tijd aan verzuimbegeleiding en komen daardoor onvoldoende toe aan preventieve taken. Ze worden hierin onvoldoende gesteund door werkgevers. Dat blijkt uit recent promotieonderzoek in samenwerking met het RIVM.

Uit promotieonderzoek van Suzanne Orhan Pees aan Amsterdam UMC blijkt dat bedrijfsartsen het grootste deel van hun tijd besteden aan verzuimbegeleiding en nauwelijks aan preventieve taken. Hierdoor komen bedrijfsartsen onvoldoende toe aan het houden van open spreekuren en het bezoeken van werkplekken. Bedrijfsartsen zelf vinden preventie een belangrijk aspect van hun werk, maar slechts 57% denkt hier tijd voor te hebben. Van de werkgevers waarvoor bedrijfsartsen werken vindt maar 43% dat preventie meer nadruk moet krijgen. Voor het onderzoek is een interventie bedacht waarmee bedrijfsartsen door intercollegiale toetsing een persoonlijk actieplan opstelden.

Meer aandacht voor verzuim

Door eigen werkdoelen te stellen, konden de deelnemende bedrijfsartsen gemiddeld vijf uur per maand meer besteden aan preventief advies tijdens de verzuimbegeleiding. Dat lukte omdat ze hiervoor niet afhankelijk waren van extra tijd, geld of goedkeuring van werkgevers. Maar het leidde (nog) niet tot meer aandacht voor preventieve taken die buiten de verzuimbegeleiding om plaatsvinden. Dat bedrijfsartsen hiervoor zo weinig tijd hebben komt deels door de inrichting van de arbeidsgeneeskundige zorg in Nederland. De aanpak van verzuim krijgt bij werkgevers meer aandacht dan het voorkomen ervan.

Financiƫle prikkels voor preventie

Ook de Nederlandse Vereniging voor Arbeids- en bedrijfsgeneeskunde (NVAB) pleit al jaren voor meer aandacht voor preventie van verzuim. Hoewel bij de laatste herziening van de Arbowet in 2017 de preventieve rol van bedrijfsartsen is benadrukt, heeft dit in de praktijk weinig effect gehad. Het huidige kabinet wil daarom de druk op werkgevers opvoeren. Dat blijkt ook uit de kabinetsplannen voor veilig en gezond werken in 2027. Zo heeft het kabinet de mogelijkheid van financiƫle prikkels laten onderzoeken. Dit moet werkgevers stimuleren meer te investeren in preventie, bijvoorbeeld door middel van een verplicht preventiebudget.