U bent hier

Onderneming & Personeel
Werken met zzp'ers2. Manieren om de juiste zzp’er te vinden2.2 Kwaliteiten van de zzp’er beoordelen

2.2 Kwaliteiten van de zzp’er beoordelen

Dit artikel is eerder verschenen als Themadossier HR Rendement
Publicatiedatum: maart 2026

kennis

Voor het beoordelen van de kwaliteit van een zzp’er kan een opdrachtgever het beste eerst kijken naar iemands op schrift vastgelegde kennis, specialismen en werkervaring, en of die aansluiten bij de opdracht. Daarnaast moet het persoonlijk klikken. Daar komt de opdrachtgever alleen achter via een kennismakingsgesprek.

Sollicitatiegesprek

kennismaking

Een kennismakingsgesprek is zeker voor een langdurige samenwerking van groot belang. Is een persoonlijke ontmoeting niet mogelijk, dan biedt een videogesprek een goed ­alternatief. De opdrachtgever kan bij een kennismakingsgesprek voor een deel dezelfde vragen stellen als bij een sollicitatiegesprek. Denk hierbij aan waarom de zzp’er de juiste persoon is om de klus te doen, waarom hij het leuk vindt om de opdracht voor die klant te gaan doen en of hij de organisatie al kent.

Dynamisch aankoopsysteem

selectie

geschiktheids-eisen

Een alternatief voor het zelf selecteren van zzp’ers is een ‘dynamisch aankoopsysteem’ voor het inhuren van zzp’ers. Het gaat dan om een volledig geautomatiseerde selectie van de juiste zelfstandige professional. Professionals kunnen zelf hun gegevens invullen en versturen. De opdrachtgever stelt eisen op, waaraan de professional moet voldoen om de opdracht te krijgen. De professional geeft onder meer aan in hoeverre hij aan de eisen voldoet, waarna het systeem dit toetst op de uitsluitingsgronden en geschiktheidseisen. De best scorende professional komt dan uit het systeem naar voren. Overigens is ook dan een kennismakingsgesprek nog steeds aan te raden.

Naast werkervaring, kennis, tarief en persoonlijke klik zijn ook iemands beschikbaarheid, werklocatie, betrokkenheid en binding met de branche van de opdrachtgever van belang. Verder moet de zzp’er ingeschreven staan bij de Kamer van Koophandel.