6.4 Organisatieonderzoek en -advisering
Als het in een organisatie niet lekker loopt, is het zaak om daar wat aan te doen. Signalen zijn bijvoorbeeld hoog verzuim, hoog verloop, werknemers die klagen, doelen die niet gehaald worden en conflicten tussen collega’s. Het gaat dan om zaken die de onderlinge verhoudingen negatief beïnvloeden, die spelen onder de oppervlakte en leiden tot een ongezonde werksfeer.
Oorzaken
De A&O-deskundige onderzoekt wat er aan de hand is. Aan de hand van observaties, vragenlijstonderzoek en interviews of gesprekken met werknemers, teams, leidinggevenden en andere sleutelfiguren in de organisatie probeert de A&O-deskundige boven water te krijgen wat de achterliggende oorzaken zijn van de ongezonde werksfeer. Het kan bijvoorbeeld gaan om:
- onduidelijke werkprocessen die niet goed op elkaar zijn afgestemd, waarbij rollen niet duidelijk zijn belegd en werknemers niet weten wat er van hen wordt verwacht;
- onderling overleg dat tekortschiet, afspraken die niet worden nagekomen en werknemers die elkaar niet (durven) aanspreken;
- leidinggevenden die niet zichtbaar zijn, niet het goede voorbeeld geven en zaken op hun beloop laten zonder bij of aan te sturen.
Aanbevelingen
Afhankelijk van wat er uit het onderzoek naar voren komt, geeft de A&O-deskundige aanbevelingen voor passende maatregelen. Denk hierbij aan:
- het structureren van de werkprocessen;
- het scheppen van duidelijkheid over rollen en verwachtingen;
- het verbeteren van de overlegstructuur;
- het vastleggen van gedrags- en feedbackregels, of;
- het versterken van de rol van leidinggevenden.
De A&O-deskundige kan het management en de teams waarin de moeilijkheden spelen, begeleiden bij het doorvoeren van de verbeteracties en interventies, en zo monitoren of het lukt om de problemen op te lossen en te komen tot een blijvende verbetering van de onderlinge verhoudingen.
Betrokken bij medewerkersonderzoeken
Bij medewerkersonderzoeken in een organisatie, denk aan medewerkerstevredenheidsonderzoek (MTO) of preventief medisch onderzoek (PMO), wordt een A&O-deskundige vaak betrokken om mee te denken over de vraagstelling en om de uitkomsten te duiden en te vertalen naar verbeteracties. Het gaat dan immers vaak om verbeteringen die te maken hebben met de kwaliteit van arbeid en/of met psychosociale arbeidsbelasting.