10.5 Praktische lessen uit de jurisprudentie
aantonen
De rechtspraak van de laatste jaren bevat duidelijke signalen. Ten eerste verwacht de rechter dat adviseurs hun cliëntenonderzoek kunnen aantonen, niet alleen dat zij het zeggen uit te voeren. Een verklaring dat ‘geen bijzonderheden’ zijn aangetroffen volstaat niet zonder dossieronderbouwing.
10.5.1 Meldplicht
indicatoren
Ten tweede is de meldplicht niet vrijblijvend. Zodra indicatoren worden geactiveerd, moet een melding plaatsvinden. De grens ligt niet bij het bewijs van witwassen, maar bij het vermoeden van ongebruikelijkheid.
10.5.2 Organisatorische inrichting
Ten derde is de organisatorische inrichting van ‘de Wwft-instelling’ bepalend. In zaken waarin het advieskantoor aantoonbaar beleid had, interne controles uitvoerde en personeel had getraind, wordt sneller volstaan met een aanwijzing. Waar beleid ontbrak of niet werd toegepast, volgde een boete.
10.5.3 Publicatie
voorlopige voorziening
Ten vierde gaat publicatie vrijwel altijd door. Pogingen om via een voorlopige voorziening de bekendmaking van het boetebesluit te blokkeren, slagen zelden.