10.6 Tot slot
De Wwft doet in essentie een beroep op professioneel oordeel. De wet veronderstelt dat de adviseur kan inschatten wanneer iets niet klopt, en dat hij dan handelt. De recente boetebesluiten en jurisprudentie laten zien dat de toezichthouder geen genoegen neemt met halve naleving. Dossiers zonder onderbouwing, meldingen die te laat komen of beleid dat niet wordt toegepast leiden vrijwel automatisch tot sancties.
10.6.1 Zorg voor meer risicobewustzijn
integriteitswet
De adviseur die wil voorkomen dat zijn naam op de website van het BFT verschijnt wegens oplegging van een boete of maatregel, zal de Wwft moeten behandelen als wat het werkelijk is: een integriteitswet, niet een checklist. Dat vraagt geen nieuwe formulieren, maar een verandering van houding. Dat begint bij risicobewustzijn.
Stel een actueel risicobeleid op dat branches, betaalmethoden en landen onderscheidt. Gebruik hiervoor de modellen en leidraden van de beroepsorganisaties. En belangrijker: vertaal dat beleid naar cliëntacceptatie.
10.6.2 Verscherpt cliëntenonderzoek
negatief nieuws
zakelijke motieven
Zodra rode vlaggen opduiken – contanten, buitenlandse structuren, politiek prominente personen, eerdere boetes bij de cliënt, negatief nieuws – moet verscherpt cliëntenonderzoek plaatsvinden. Dat betekent:
- vragen naar de herkomst van middelen;
- analyseren van eigendomsstructuren;
- controleren van zakelijke motieven;
- vastleggen van de bevindingen.
verant- woordelijk
En meld bij de FIU-Nederland zodra een transactie ongebruikelijk lijkt. Leg intern vast wie dat beoordeelt en wie verantwoordelijk is voor de melding. Een dossieraantekening met motivering voorkomt discussies achteraf.
10.6.3 Investeer in opleiding
Medewerkers moeten rode vlaggen herkennen en weten wat hun handelingsplicht is. Een jaarlijkse training met casuïstiek is geen overbodige luxe. Ook hierop controleert het BFT.
10.6.4 Documenteer alles
Documenteer tot slot alles. De toezichthouder beoordeelt niet alleen wat je hebt gedaan, maar of je het kunt aantonen. En dat wordt door het BFT ook gecontroleerd.