U bent hier

OR & Medezeggenschap
Werkdruk1. Werkstress in het vizier1.1 Drukte en overbelasting

1.1 Drukte en overbelasting

Dit artikel is eerder verschenen als Themadossier OR Rendement
Publicatiedatum: juli 2025

overbelast

werkstress

Als een werknemer het druk heeft, heeft hij niet meteen last van werkstress. Een beetje gezonde spanning kan zelfs tot betere prestaties leiden. Zolang een werknemer de drukte aankan en de periode van drukte niet te lang duurt, is er weinig reden tot zorg. Het wordt een ander verhaal als de drukte aanhoudt en een werknemer door alle drukte overbelast raakt.

1.1.1 Werkstress

verwachting

Er is sprake van werkstress als een werknemer niet meer kan voldoen aan de eisen die het werk aan hem stelt. Bij die ‘eisen’ kun je denken aan een te grote hoeveelheid werk (die in te weinig tijd afgerond moet zijn), maar ook aan ingewikkelde taken, hoge kwaliteitsnormen of veel verantwoordelijkheden. Heeft een werknemer het gevoel dat hij niet (meer) aan de verwachtingen kan voldoen, dan ervaart hij werkstress.

Pas op voor het kikker-in-kokend-water-effect. Mensen passen zich van nature aan veranderende omstandigheden aan. Dat geldt ook voor de werknemer die steeds meer taken krijgt. Hij merkt pas dat het te veel is, als het te laat is.

1.1.2 Werklast

meten

Misschien hoor je de term werklast ook weleens langskomen. Dit is niet hetzelfde als werkdruk of werkstress. De werklast is al het werk dat een werknemer moet doen. De werklast is – in tegenstelling tot werkdruk en werkstress – objectief aantoonbaar en meetbaar. Je kunt de werklast meten aan de hand van de:

  • hoeveelheid werk;
  • moeilijkheidsgraad;
  • tijd waarbinnen het werk af moet zijn;
  • verantwoordelijkheden die erbij komen kijken.

Per persoon anders

Het is best mogelijk dat de ene werknemer met een hoge werklast elke dag fluitend naar zijn werk gaat, terwijl een ander met dezelfde werklast zich dagelijks zorgen maakt of hij al het werk wel aankan. In dat laatste geval is er sprake van werkstress.